Jiezno gimnazijos mokiniai lietuvių kalbą lietė rankoms

   Beveik dvi savaites Jiezno gimnazijos bibliotekoje buvo eksponuojama interaktyvi kilnojamoji paroda ,,Paliesk lietuvių kalbą rankomis‘‘, kuri atkeliavo  iš Lietuvių kalbos instituto.

    Parodą aplankė ir  Europoje seniausios struktūros kalbą  rankomis ,,lietė“ 134 mokiniai (nuo priešmokyklinukų iki gimnazistų) ir jų mokytojai.  Apsilankiusieji  buvo trumpai supažindinti su lietuvių kalbos istorija, indoeuropiečių kalbų sodu. Šiame sode medžiai skirtingi: vieni dideli  ir labai šakoti, kiti-jau parudavę ir beturį vos kelias šakeles, treti- jau visai archainiai Kabindami įvairiaspalvius vaisius ant kalbų šeimos medžių, mokiniai įsitikino, jog gausiausias yra indų kalbų medis, baltų išlikusios tik dvi -latvių ir lietuvių, o jau mirusios yra prūsų, kuršių, jotvingių, sėlių, žiemgalių kalbos. Vaisių spalva žymėjo kalbėtojų skaičių: nuo mažų ( iki 10 mln. turinčių kalbėtojų) iki  didelių (per 100 mln. kalbančiųjų).

   Parodos lankytojai dėlionės principu sudėdami žodžius akis ir musė sužinojo, kokie šių žodžių atitikmenys yra kitose pasaulio kalbose.

   Prisiliesdami prie lietuvių kalbos žodyno ir atversdami žodžius simboliniame žodyne, moksleiviai  pamatė, iš kur atsirado žodžiai- buvo paveldėti, pasiskolinti ar sukurti žymių asmenybių.

  Magnetinis žemėlapis su žodžiais parodė, kuriuos žodžius lietuviai paskolino kitoms kalbos (estų, rusų, baltarusių, ukrainiečių, latvių, vokiečių).

    Bene labiausiai visiems patiko neįprasta lietuvių kalbos abėcėlė. Tai eksponatas su lietuviškomis raidėmis ir jų kilmės aprašu (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, pagal lenkų analogiją pasidarytos raidės). Įdomu buvo sudėlioti savo vardą ir sužinoti raidžių kilmę.    Kai kurios klasės parengė plakatus apie tai, ką sužinojo ir įsiminė.

    Toks patyriminis mokymasis ir geimifikuotas  (su žaidybiniais elementais) mokymas yra nekasdienis ir daugeliui prisilietusiųjų prie lietuvių kalbos rankomis išliks ilgam.  Dėkojame Lietuvių kalbos institutui, parengusiam tokią informatyvią  ir įdomią mokymo(-si) priemonę, pasiekiančią kiekvieną jos  norinčią mokyklą.

Jiezno gimnazijos bibliotekininkė Vitalija Rūdienė